“TA’LIM SIFATINI OSHIRISH – TARAQQIYOTNING ENG TO‘G‘RI YO‘LI”
“Xalq so‘zi” gazetasining 2023-yil 27-may kungi 108-sonida Urganch davlat pedagogika instituti rektori v.v.b. Jumanazar Yarmetov Ruzimovichning “Ta’lim sifatini oshirish – taraqqiyotning eng to‘g‘ri yo‘li” sarlavhali maqolasi chop etildi.
Maqola jamiyatning taraqqiy etishi bevosita sifatli ta’lim va samarali ilm bilan bog‘liq ekanligi, shu bois har bir xalq farovon hayotni ko‘zlar ekan, yosh avlodni yuksak bilimli, jismonan baquvvat va ma’nan yetuk qilib tarbiyalashi shart ekanligi, uchinchi Renessansning uzviy halqalari hisoblangan maktabgacha ta’lim, umumiy o‘rta va oliy ta’lim, ilm-fan sohalarida jonlanish, yangilanish ro‘y berayotgani, zamonaviy maktablar qurilayotgani, yangi ta’lim dargohlari ochilayotgani haqidagi fikrlar bilan boshlanadi.
Maqolada keyingi yillarda yurtimizda ta’lim tizimining barcha bo‘g‘inini rivojlantirishga e’tibor yanada kuchaygani, xususan, islohotlar samarasi o‘laroq Urganch davlat pedagogika institutining O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-iyundagi  “Pedagogik ta’lim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-289-sonli qaroriga asosan Urganch davlat universiteti pedagogika ta’lim sohasining bakalavriat ta’lim yo‘nalishi va magistratura mutaxassisliklari negizida tashkil etilgani hamda bugungi kunda ta’limdagi islohotlar yangi institutda ham o‘zining totli mevalarini berayotgani aks ettirilgan.
Shuningdek, maqolada akademik mobillik, “SMART” auditoriyalar yaratish, ta’lim jarayonida xalqaro miqyosda keng qo‘llaniladigan zamonaviy dasturiy mahsulotlardan foydalanishni yo‘lga qo‘yishning bosqichma-bosqich amalga oshirilayotgani, barcha jarayonlarning yagona Hemis dasturi orqali avtomatlashtirilgani, institut tomonidan imkoniyati cheklangan talabalar uchun ko‘plab imkoniyatlarning yaratilayotgani, oliygohda xalqaro hamkorlik aloqalarining yanada kengayayotgani, “Urganch davlat pedagogika instituti AXBOROTNOMASI” ilmiy-metodik jurnalining ommaviy axborot vositasi sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi, Urganch davlat pedagogika instituti akademik litseyining tashkil qilinishi, oliy ta’limga tatbiq etilgan kredit-modul tizimining afzallik jihatlari kabi masalalar yuzasidan fikr-mulohazalar bayon qilingan.

”ПОВЫШЕНИЕ КАЧЕСТВА ОБРАЗОВАНИЯ-САМЫЙ ВЕРНЫЙ ПУТЬ К ПРОГРЕССУ"
В № 108 газеты” Халк суҙи " от 27 мая 2023 года опубликована статья в.и.о. ректора Ургенчского государственного педагогического института  Ярметова Джуманазара  Рузимовича" Повышение качества образования – самый верный путь к прогрессу”.
В статье подчеркивается, что развитие общества напрямую связано с качественным образованием и эффективной наукой, поэтому каждый народ, стремясь к благополучной жизни, каждый должен воспитывать подрастающее поколение высокообразованным, физически сильным и духовно зрелым. Дошкольное образование, общее среднее и высшее образование являются неотъемлемыми звеньями третьего Возрождения.  Возрождение, обновление в областях науки  начинается с того,  что строятся современные школы, открываются новые учебные заведения.
В статье отмечается, что в последующие годы в стране усилилось внимание к развитию всех звеньев системы образования, в частности, в результате реформ  был открыт Ургенчский государственный  педагогический  институт в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2022 года № ПП-289 “О мерах по повышению качества педагогического образования и дальнейшему развитию деятельности высших учебных заведений, готовящих педагогические кадры”.
В нем отражено, что государственный университет педагогического образования создан на базе направлений бакалавриата и магистратуры, и что сегодня образовательные реформы приносят свои плоды и в новом институте.
В статье также отмечается мнения по таким вопросам как,  академическая мобильность, создание “SMART” аудиторий, поэтапное внедрение в образовательный процесс современных программных продуктов, широко используемых на международном уровне, автоматизация всех процессов с помощью единой программы Hemis, создание институтом множества возможностей для студентов с ограниченными возможностями, дальнейшее расширение международного сотрудничества в вузе,  государственная регистрация научно-методического журнала” Бюллетень " в качестве средства массовой информации, организация Академического лицея Ургенчского государственного педагогического института, преимущества кредитно-модульной системы, применяемой в высшем образовании.