“TA’LIM SIFATINI OSHIRISH – TARAQQIYOTNING ENG TO‘G‘RI YO‘LI”
“Xalq so‘zi” gazetasining 2023-yil 27-may kungi 108-sonida Urganch davlat pedagogika instituti rektori v.v.b. Jumanazar Yarmetov Ruzimovichning “Ta’lim sifatini oshirish – taraqqiyotning eng to‘g‘ri yo‘li” sarlavhali maqolasi chop etildi.
Maqola jamiyatning taraqqiy etishi bevosita sifatli ta’lim va samarali ilm bilan bog‘liq ekanligi, shu bois har bir xalq farovon hayotni ko‘zlar ekan, yosh avlodni yuksak bilimli, jismonan baquvvat va ma’nan yetuk qilib tarbiyalashi shart ekanligi, uchinchi Renessansning uzviy halqalari hisoblangan maktabgacha ta’lim, umumiy o‘rta va oliy ta’lim, ilm-fan sohalarida jonlanish, yangilanish ro‘y berayotgani, zamonaviy maktablar qurilayotgani, yangi ta’lim dargohlari ochilayotgani haqidagi fikrlar bilan boshlanadi.
Maqolada keyingi yillarda yurtimizda ta’lim tizimining barcha bo‘g‘inini rivojlantirishga e’tibor yanada kuchaygani, xususan, islohotlar samarasi o‘laroq Urganch davlat pedagogika institutining O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 21-iyundagi  “Pedagogik ta’lim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-289-sonli qaroriga asosan Urganch davlat universiteti pedagogika ta’lim sohasining bakalavriat ta’lim yo‘nalishi va magistratura mutaxassisliklari negizida tashkil etilgani hamda bugungi kunda ta’limdagi islohotlar yangi institutda ham o‘zining totli mevalarini berayotgani aks ettirilgan.
Shuningdek, maqolada akademik mobillik, “SMART” auditoriyalar yaratish, ta’lim jarayonida xalqaro miqyosda keng qo‘llaniladigan zamonaviy dasturiy mahsulotlardan foydalanishni yo‘lga qo‘yishning bosqichma-bosqich amalga oshirilayotgani, barcha jarayonlarning yagona Hemis dasturi orqali avtomatlashtirilgani, institut tomonidan imkoniyati cheklangan talabalar uchun ko‘plab imkoniyatlarning yaratilayotgani, oliygohda xalqaro hamkorlik aloqalarining yanada kengayayotgani, “Urganch davlat pedagogika instituti AXBOROTNOMASI” ilmiy-metodik jurnalining ommaviy axborot vositasi sifatida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganligi, Urganch davlat pedagogika instituti akademik litseyining tashkil qilinishi, oliy ta’limga tatbiq etilgan kredit-modul tizimining afzallik jihatlari kabi masalalar yuzasidan fikr-mulohazalar bayon qilingan.

"IMPROVING THE QUALITY OF EDUCATION IS THE SUREST WAY TO PROGRESS.
In № 108 of the newspaper "Halk suҙi" dated May 27, 2023 an article of acting rector of Urgench State Pedagogical Institute Yarmetov Jumanazar Ruzimovich "Improving the quality of education is the surest way to progress" was published.
The article emphasizes that the development of society is directly related to quality education and effective science, so every nation, striving for a prosperous life, everyone should educate the younger generation to be highly educated, physically strong and spiritually mature. Pre-school education, general secondary education and higher education are integral parts of the third Renaissance.  Renaissance, renewal in the fields of science begins with the fact that modern schools are built and new educational institutions are opened.
The article notes that in the following years in the country increased attention to the development of all parts of the education system, in particular, as a result of reforms, Urgench State Pedagogical Institute was opened in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from June 21, 2022 № PP-289 "On measures to improve the quality of teacher education and further development of higher education institutions that train teaching staff".
It reflects that the State University of Teacher Education was established on the basis of Bachelor's and Master's degree programs, and that today educational reforms are bearing fruit in the new institute as well.
The article also notes opinions on such issues as academic mobility, creation of "SMART" classrooms, gradual introduction of modern software products widely used internationally into the educational process, automation of all processes with the help of a single program Hemis, creation by the institute of many opportunities for students with disabilities, further expansion of international cooperation in the university, state registration of scientific and methodological journal "Bulletin" as a media outlet, and the creation of a new educational center.